Popularne posty

niedziela, 20 sierpnia 2017

Łożysko kulkowe

Tniesz nocą autem przez ronda miast. Wszelakiej maści, nazwy i koloru.
Pseudonimów, Nas, Was, Ich, Przyjaciół, Tych co za nas, Tych co za was, Tych co tam, I tak dalej...
Nazwy mniej autentyczne, lub nie muskające obecnej sytuacji politycznej jeszcze się uchowały, ale to kwestia czasu i uchwał kiedy literki zmienią się w bardziej przyjazne oczom podpisującym lokalne wieści podparte wiatrem przemian. Czy to dobrze czy inaczej? Historia i uchwały ocenią już za kolejne pięćdziesiąt lat.
Reklamy też się zmieniają. Najbardziej tych firm, które nie nadążają, lub paradoksalnie nadążają z tak dobrym skutkiem że w tempie swojej ekspansji zmieniają z roku na rok asortyment który wymaga co i raz nowych banerów. Ale to dobrze. Drukarnie reklam  mają zajęcie.
Mi w oczach utkwiła dziś po raz setny nieśmiertelna reklama łożysk kulkowych. Wisi od zawsze. No i raczej wisieć będzie. Łożysko kulkowe to genialnie prosty wynalazek. Dzieło geniuszu.
Oczywiście od razu dorobiłem sobie historię do tego łożyska kulkowego. Nie był bym sobą gdybym czegoś nie wymyślił. No i opisał co właśnie robię.
Przecież nasz kraj to takie łożysko kulkowe.
Kilkanaście niezależnych od siebie kulek zawartych w dwóch obręczach. Tak upraszczając.
Kulki kompletnie się z sobą nie stykają ale całość działa bez zarzutu. Działa. No i to jak!
Problemy pojawiają się jedynie jeśli kulki zaczynają być blisko siebie. Wtedy ten mechanizm jest zagrożony. Oczywiście, paradoksalnie, separacja fizyczna kulek tylko działa na korzyść tego misterium mechaniki.
I tak to jest z tym naszym łożyskiem.
Łożysko kulkowe skrajności, podzielone prawie niewidocznymi z zewnątrz, lecz dostrzegalnymi doskonale w środku separatorami.
Gorzej tylko że jedna kulka nie widzi drugiej, pomimo tego że jedna od każdej kolejnej jest zależna i potrzebują siebie nawzajem.
A najgorzej kiedy ktoś rozwali te łożysko młotkiem, a potem każdą z kulek wyśle komuś prosto w tyłek z procy.
A może właśnie to każda z takich kulek jest właśnie komuś tylko do tego potrzebna ?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę bez agresji.